لوگوی دبیرستان شناختی دخترانه طراوت

دبیرستان شناختی دخترانه طراوت
(دوره اول متوسطه)

فعالیت های آموزشی دبیرستان دخترانه طروات

در دپارتمان آموزشی ما چه می گذرد…

فعالیت آموزشی دبیرستان شناختی دخترانه طراوت تهرانسر


فعالیت آموزشی یک مدرسه آنقدر از اهمیت بالایی برخوردار است که می توان واحد آموزشی مدرسه را قلب تپنده آن معرفی کرد. در دبیرستان شناختی دخترانه طراوت واقع در تهرانسر واحد آموزشی با رویکردی شناختی فعالیت می کند که فعالیت ها شامل موارد زیر است:

فهرست مقاله فعالیت آموزشی دبیرستان شناختی دخترانه طراوت

 • فعالیت آموزشی : طراحی برنامه‌های آموزشی
 • فعالیت آموزشی : انتخاب و ارتقاء دبیران
 • فعالیت آموزشی : کلاس های فوق برنامه
 • فعالیت آموزشی : استفاده از روش های متنوع تدریس
  • آموزش مبتنی بر تعامل یا آموزش مشارکتی
  • آموزش تجربی یا آزمایشگاهی
  • آموزش چندرسانه‌ای یا آموزش سمعی و بصری
  • آموزش معکوس
  • آموزش تفکر انتقادی، مراقبتی، مشارکتی و خلاق
 • فعالیت آموزشی : ارتقاء هویت فرهنگی و اخلاقی دانش آموزان
 • فعالیت آموزشی : ارزشیابی مستمر
 • فعالیت آموزشی : پشتیبانی و مراقبت تحصیلی فردی
 • فعالیت آموزشی : مشاوره تحصیلی فردی
 • فعالیت آموزشی : هدایت تحصیلی فردی
 • فعالیت آموزشی : ارتباط با والدین

:: طراحی برنامه‌های آموزشی

طراحی برنامه‌های آموزشی در دبیرستان شناختی دخترانه طراوت در زمره فعالیت آموزشی قرار می گیرد و یک امر اساسی برای فرآیند یادگیری دانش‌آموزان است. این فعالیت شامل تدوین و بروزرسانی برنامه‌های درسی، روش‌های تدریس، و فعالیت‌های آموزشی مختلف می‌شود. برنامه‌های آموزشی باید با نیازها و توانمندی‌های دانش‌آموزان هماهنگ شده و استانداردهای آموزشی را رعایت کنند.در این راستا یکی از مهم ترین بخش ها برنامه درسی دانش آموزان است که به دقت و با توجه به اهداف آموزشی مدرسه و نیازهای دانش‌آموزان طراحی می‌شود.

::انتخاب و ارتقاء دبیران

انتخاب، آموزش، و حمایت از معلمان نیز در وظایف واحد آموزشی جای دارد. این امر شامل ایجاد فرصت‌های آموزشی برای معلمان، ارتقاء مهارت‌های آن‌ها، و ارزیابی به‌ موقع عملکرد آن‌ها می‌باشد. در دبیرستان غیردولتی دخترانه طراوت – دوره اول متوسطه – به عنوان بهترین مدرسه تهرانسر معلمان و دبیران باید از فیلتر های سختگیرانه معاون آموزشی عبور کنند و درصورت تایید معاون آموزشی در دبیرستان مشغول به کار شوند. در واقع دبیران باید دارای دانش مرتبط با رشته تدریس باشند و مهارت های لازم جهت آموزش و مدیریت کلاس را فراگرفته باشند. همچنین دبیران باید توانایی انتقال مفاهیم به صورت ساده و روان و توانایی ارتباط و تعامل با دانش آموزان را داشته باشند. در این راستا برای ارتقاء دبیران برنامه ریزی های لازم برای حضور در کلاس های دانش افزایی دبیران از سوی واحد آموزشی صورت می پذیرد.

برای تعامل بهتر معاون آموزشی با دبیران هفته ای یک بار شورای دبیران برگزار می گردد. در این شورا چالش ها و دغدغه های دبیران در رابطه با دانش آموزان و مسائل آموزشی بازگو می شود و همگی به ارائه راه حل می پردازند. همچنین در شورای دبیران بهترین مدرسه تهرانسر برنامه های آینده مدرسه و انتظارات مدرسه از دبیران مورد گفتگو قرار می گیرد و در صورت نیاز جلسات آموزشی لازم برای دبیران برگزار می شود.

::کلاس های فوق برنامه

برنامه درسی در دبیرستان شناختی دخترانه طراوت به عنوان بهترین مدرسه تهرانسر برای پاسخگویی به نیازها و استعدادهای متنوع دانش‌آموزان از تنوع بالایی برخوردار است. این تنوع به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد تا مهارت های لازم برای زندگی را کسب کنند و حتی از این طریق مسیر تحصیلی و آینده شغلی خود را رقم بزنند. کلاس های فوق برنامه متنوع شامل کلاس کامپیوتر، فلسفه برای نوجوانان، پژوهش، مشاوره تحصیلی و ایروبیک از جمله درس هایی است که علاوه بر دروس اصلی به دانش آموزان آموزش داده می شود.

::استفاده از روش های متنوع تدریس

یکی از مواردی که جزء فعالیت آموزشی واحد آموزشی دبیرستان است، توجه به استفاده از انواع فناوری و تکنولوژی برای آموزش بههمانطور که می دانید تدریس روش های مختلفی دارد و برای بالا رفتن عملکرد دانش آموزان باید از روش های متنوع تدریس استفاده کرد. به عنوان یک فعالیت آموزشی یکی از وظایف واحد آموزشی این است که مطمئن شود از روش های تدریس مختلف بر اساس نیاز دانش آموزان برای آموزش استفاده شود. از جمله روش های مختلف تدریس می توان آموزش معکوس، آموزش تجربی و آزمایشگاهی، آموزش از طریق بازی و سرگرمی و آموزش با استفاده از فناوری آموزشی را نام برد.

آموزش مبتنی بر تعامل یا آموزش مشارکتی

ایجاد محیط تعلیم فعّال و مبتنی بر تعامل که دانش آموزان در فعالیت های گروهی، گفتگوها، و پروژه های کاربردی شرکت کنند

آموزش تجربی یا آزمایشگاهی

یکی دیگر از وظایف واحد آموزشی انجام هماهنگی های لازم جهت برگزاری کلاس های مجازی است. در شرایطی مانند تعطیلیارائه فرصت‌های آموزش تجربی و آزمایشگاهی به دانش‌آموزان تا از طریق تجربه مستقیم، مفاهیم را درک کنند و یاد بگیرند. برگزاری کلاس ها در آزمایشگاه و انجام آزمایش توسط دانش آموزان نه تنها لذت یادگیری را دو چندان می کند بلکه به دانش آموزان فرصت یادگیری مهارت مشارکت در کارها را می دهد.

آموزش چندرسانه‌ای یا آموزش سمعی و بصری

استفاده از ابزارهای چندرسانه‌ای مانند ویدئوها، تصاویر، و نمودارها برای تدریس مفاهیم و درک بهتر موضوعات که کلاس های درس دبیرستان غیردولتی دخترانه طراوت – دوره اول متوسطه – اتفاق می افتد.

آموزش معکوس

یکی از تاکیدات واحد آموزشی دبیرستان غیر دولتی دخترانه طراوت – دوره اول متوسطه – اعمال مدل کلاس‌های معکوس است تا  دانش‌آموزان مطالب را پیش از کلاس به صورت آفلاین مطالعه کرده و در کلاس به تفکر و تبادل نظر بپردازند. بدین منظور علاوه بر توجیه دبیران جهت تولید محتوای آموزش معکوس، کلاس های آموزشی جهت تولید محتوای بهتر برای آنان برگزار می شود.

آموزش تفکر انتقادی، مراقبتی، مشارکتی و خلاق

تدریس بر اساس مسائل و وضعیت‌های واقعی که دانش‌آموزان را به تفکر انتقادی و حل مسائل تشویق کند. یکی از اقدامات دبیرستان غیر دولتی طراوت تهرانسر –دوره اول متوسطه– برگزاری کلاس های فیلو کافه یا فلسفه برای نوجوانان است. این کلاس ها با هدف ایجاد تفکر انتقادی در دانش آموزان و افزایش قدرت حل مسآله آنان در نظر گرفته شده است. در کلاس های فیلو کافه دانش آموزان با مسائلی مانند انواع مغالطه ها، تصمیم گیری در شرایط بحرانی وغیره آشنا شده و روش های مواجهه شدن با این مسائل را می آموزند.

::ارتقاء هویت فرهنگی و اخلاقی دانش آموزان

واحد آموزشی دبیرستان دخترانه طراوت تهرانسر با ارتباط با واحد فرهنگی و پرورشی و نیز از طریق برگزاری کلاس های فیلوکافه یا فلسفه برای نوجوانان به ارتقاء هویت فرهنگی و اخلاقی دانش آموزان کمک می کند. همچنین برگزاری جشنواره ها مختلف مرتبط با امر آموزش مانند جشن کتاب و کتاب خوانی یا ایجاد کتابخانه مجازی و معرفی کتاب به دانش آموزان یکی دیگر از وظایف واحد آموزشی است که در راستای ارتقاء هویت فرهنگی دانش آموزان صورت می گیرد.

::ارزشیابی مستمر

دبیرستان شناختی دخترانه طراوت تهرانسر یکی از معروف ترین مدرسه ها در زمینه ارزشیابی دانش آموزان است. برگزاری آزمونهای ماهانه، آزمونک های کلاسی هفتگی و آزمون های جامع فصلی و میان ترم از جمله فعالیت هایی است که در راستای ارزشیابی دانش آموزان انجام می گیرد. تحلیل و بررسی آزمون ها یکی از فعالیت آموزشی است که به شناخت نقاط قوت و ضعف دانش آموزان و علل آنها می پردازد. پس از انجام بررسی های لازم کارنامه به اولیا تحویل داده می شود. در مرحله بعدی اولیا می توانند با مشاور تحصیلی ، مشاور تربیتی و هدایت تحصیلی و همچنین دبیران به صورت مستقیم ملاقات داشته و در جریان وضعیت تحصیلی و تربیتی فرزند خود قرار گیرند.

دبیرستان شناختی دخترانه طراوت تهرانسر یکی از معروف ترین مدرسه ها در زمینه ارزشیابی دانش آموزان است. برگزاری آزمونهایاز دیگر فعالیت هایی که در زمینه ارزشیابی دانش آموزان انجام می شود بررسی تکالیف و کتاب کار آنهاست که توسط معاونین پایه صورت می گیرد. کتاب های کار توزیع شده بین دانش آموزان کاملا استاندارد بوده و تکالیف در سه سطح تدوین شده اند. سطح ستاره دار برای دانش آموزانی که تمایل دارند تمریناتی فراتر از سطح کتاب درسی را حل کنند. سطح عمومی برای همه دانش آموزان و تکالیف در حد اهداف کتاب آموزشی برای دانش آموزانی که نیاز به پیگیری بیشتری دارند. پس از نیازسنجی توسط دبیر سطح دانش آموزان مشخص شده و تکالیف فردی و گروهی برای آنان تعیین می شود.

:: هدایت تحصیلی فردی

هدایت تحصیلی به معنای ارائه خدمات مشاوره تحصیلی به دانش‌آموزان پایه نهم به منظور کمک به انتخاب رشته تحصیلی مناسب و به‌دست آوردن اطلاعات کافی درباره حرفه‌ها و زمینه‌های تحصیلی است. این مشاوره‌ها می‌توانند شامل نشان‌دادن گزینه‌های حرفه‌ای، مشاوره درباره دروس انتخابی و آمادگی برای ادامه تحصیلات تکمیلی باشد. این خدمات توسط مشاور حرفه ای و زبده مدرسه از طریق تخصیص وقت مشاوره فردی به دانش آموزان و اولیا آنها صورت می گیرد. در این فرآیند دانش آموزان تست رغبت و توانایی را انجام می دهند و سپس مشاور با توجه به نتیجه تست، نتیجه مشاوره های فردی، نمرات و علایق آنها بهترین مسیر تحصیلی را به آنها پیشنهاد می دهد.

::مشاوره تحصیلی فردی

ادغام آموزش مهارت‌های زندگی مانند مهارت‌های ارتباطی، مدیریت زمان، حل مسائل، افزایش اعتماد به نفس و غیره با برنامه درسی دانش آموزان می تواند در بهبود وضعیت تحصیلی و روانی دانش آموزان تاثیر بسزایی داشته باشد. از این رو در دبیرستان غیردولتی دخترانه طراوت تهرانسر همه دانش آموزان هفته ای یک جلسه آموزش تحت عنوان مشاوره تحصیلی دارند که توسط جناب آقای شکوری مشاور تحصیلی برجسته کشوری به آنان تدریس می شود.

در صورت تمایل می توانید در خصوص مشاوره تربیتی، هدایت تحصیلی و مشاوره تحصیلی در اینجا اطلاعات بیشتری کسب کنید.


::پشتیبانی و مراقبت تحصیلی فردی

ارائه فرصت‌های یادگیری هماهنگ با نیازهای فردی دانش‌آموزان یکی از اصلی ترین ارکان دبیرستان شناختی دخترانه طراوت به عنوان بهترین مدرسه تهرانسر است. به این منظور دو معاون آموزشی برای پایه های هفتم ، هشتم و نهم در نظر گرفته شده است که وظیفه آنها پیگیری شبانه روزی وضعیت دانش آموزان است. درواقع از پیگیری وضعیت روانی تا وضعیت تحصیلی و بررسی تکالیف دانش آموزان از جمله کارهایی است که معاونین پایه به عنوان فعالیت آموزشی انجام می دهند. معاونین پایه مانند پلی ارتباطی بین دانش آموز و معلم ، همچنین معلم و واحد آموزشی عمل کرده و در نهایت در صورت نیاز با همکاری واحد آموزشی و برگزاری جلسات مختلف به رفع مشکلات و چالش های دانش آموزان می پردازند که این امر در بهبود کیفیت عملکرد دانش آموزان نقش بسزایی دارد.

اگر در مدرسه دانش‌آموزان با استعدادی حضور داشته باشند، واحد آموزشی باید برنامه‌ها و فرصت‌های مناسب برای پیشرفت این دانش‌آموزان را فراهم کند. این مهم در دبیرستان غیر دولتی دخترانه طراوت – دوره اول متوسطه – با همکاری واحد پژوهش و واحد آموزش در حال اجراست. به این صورت که معاونین آموزشی با توجه به بازخورد دبیران، دانش آموزان با استعداد و نخبه را شناسایی کرده و اسامی آنان را در اختیار واحد پژوهشی قرار می دهند تا واحد پژوهشی دانش آموزان معرفی شده را برای مسابقات مختلف پژوهشی آماده کند.

معاونین آموزشی همچنین دانش آموزانی را که برای یادگیری نیاز به پیگیری بیشتری دارند، شناسایی نموده و در جلسات شورای دبیران نحوه آموزش به آنان را مورد بحث و بررسی قرار می دهند.

::ارتباط با والدین

این فعالیت آموزشی شامل برقراری ارتباط فعّال با والدین به منظور اطلاع‌رسانی به آن‌ها درباره پیشرفت دانش‌آموزان و همچنین جلب همکاری والدین در فرآیند یادگیری فرزندان است.


:: برای دریافت مشاوره و ثبت نام با شماره 02144500088 تماس حاصل فرمایید.

دبیرستان غیردولتی دخترانه طراوت